സ്ലം ഡോഗുകള്‍ക്ക് ഈ വര്‍ഷം അവാര്‍ഡൊന്നും കിട്ടിയില്ലേ

ഇല്ല. ഭാഗ്യം. അല്ലെങ്കില്‍ പത്രങ്ങളായ പത്രങ്ങളും ചാനലുകളായ ചാനലുകളൊക്കെ അവരുടെ ഗുണഗണങ്ങളും ത്യാഗങ്ങളും കൊണ്ട് നിറച്ചേനെ.

എന്നാലും കഴിഞ്ഞ പ്രവശ്യത്തെ അവാര്‍ഡിനെക്കുറിച്ച് സംശയം. എന്തുകൊണ്ടിവര്‍ക്കത് കിട്ടി.

കഴിഞ്ഞ വര്‍ഷം സാമ്പത്തിക മാന്ദ്യം കാരണം അമേരിക്കക്കാരുടെ സ്ഥിതി ഇപ്പോഴത്തേതിലും കഷ്ടമായിരുന്നു. ലക്ഷക്കണക്കിനാളുകള്‍ക്ക് ജോലി നഷ്ടപ്പെട്ടു. ലക്ഷക്കണക്കിനാളുകളെ വായ്പ തിരിച്ചടക്കാനാകാത്തതിനാല്‍ വീടുകളില്‍ നിന്ന് ഇറക്കി വിട്ടു. പലരും കാറുകളിലും പൊതു കക്കൂസുകളും ഉപയോഗിച്ച് ദിവസങ്ങള്‍ തള്ളി നീക്കി. എല്ലാം നഷ്ടപ്പെട്ട അവര്‍ക്ക് എന്തെങ്കിലും ആശ്വസിക്കാന്‍ വക വേണ്ടെ.

അങ്ങനെയിരിക്കെയാണ് തെരുവു പട്ടികളുടെ ഒരു രാജ്യത്തെക്കുറിച്ച് അവര്‍ കേട്ടത്. എന്തുകൊണ്ട് അവരുടെ ജീവിതം സിനിമയാക്കികൂടാ? അങ്ങനെ സ്ലം ഡോഗ് സിനിമ ഇറങ്ങി. അതു മാത്രം പോരല്ലോ. ജനങ്ങളത് അറിയേണ്ടെ. അതിന് തെരുവു പട്ടികള്‍ക്ക് അവാര്‍ഡും കൊടുത്തു. അമേരിക്കക്കാര്‍ക്ക് സമാധാനമായി. അവര്‍ക്ക് കിടന്നുറങ്ങാന്‍ കാറുകളെങ്കിലുമുണ്ടല്ലോ. തെരുവു പട്ടികളേക്കാള്‍ എന്തുകൊണ്ടും മുന്‍പന്തിയില്‍.

രാജ്യത്ത് തൊഴിലില്ലായ്മയും ദാരിദ്ര്യവും വളരുമ്പോള്‍ കാണാവുന്ന പ്രതിഭാസമാണ്, അതിമാനുഷ സിനിമകള്‍. സങ്കല്‍പ്പ ലോകത്തെ കഥകള്‍ മനുഷ്യനെ അല്‍പ്പ നേരത്തേക്കെങ്കിലും സ്വന്തം കഷ്ടപ്പാടുകള്‍ മറക്കാന്‍ സഹായിക്കും. ആ സമവാക്യം മനസില്‍ കണ്ട് ഇക്കൊല്ലവും സങ്കല്‍പ്പ ലോക സിനിമയും ധാരാളം ഇറങ്ങി. ധാരാളം പണം കൊയ്തു. എന്നാല്‍ അവാര്‍ഡ് കിട്ടിയില്ല. കാരണം വേറൊരു പ്രശ്നം അവരെ അലട്ടുന്നുണ്ടായിരുന്നു. ഇറാഖിലും അഫ്ഗാനിസ്ഥാനിലും യുദ്ധത്തില്‍ കൊല്ലപ്പെടുന്ന പട്ടാളക്കാരുടെ എണ്ണത്തേക്കാള്‍ അധികം അവിടെ ജോലിചെയ്ത പട്ടാളക്കാര്‍ ആത്മഹത്യ ചെയ്യുന്നു. തീര്‍ച്ചയായും അവാര്‍ഡ് പട്ടാളക്കാര്‍ക്ക് തന്നെ.


എഴുതിയത്: ജഗദീശ്.എസ്സ്.
 

Nullius in verba
ആരുടേയും വാക്ക് വിശ്വസിക്കരുത്


ലാഭേച്ഛയില്ലാതെ പ്രവര്‍ത്തിക്കുന്ന ഒരു സ്വതന്ത്ര ജനകീയ മാധ്യമമാണ് നേരിടം. ഈ പ്രവര്‍ത്തനത്തില്‍ താങ്കളുടെ സഹായവും ആവശ്യമുണ്ട്. അതിനാല്‍ ഈ ജനകീയ മാധ്യമത്തിന്റെ നിലനില്‍പ്പ് ആഗ്രഹിക്കുന്ന താങ്കള്‍ കഴിയുന്ന രീതിയില്‍ പങ്കാളികളാവുക.

നേരിടം മെയില്‍ ഗ്രൂപ്പില്‍ അംഗമാകാന്‍ താങ്കളെ ക്ഷണിക്കുന്നു:

To read post in English:
in the URL, after neritam. append wordpress. and then press enter key.

wordpress.com നല്‍കുന്ന സൌജന്യ സേവനത്താലാണ് ഈ സൈറ്റ് പ്രവര്‍ത്തിക്കുന്നത്. അതിനാല്‍ അവര്‍ പരസ്യങ്ങളും സൈറ്റില്‍ കൂട്ടിച്ചേര്‍ക്കുന്നു. അവരുടെ വരുമാനം അതാണ്. നാം പണം അടച്ചാലേ അത് ഒഴുവാക്കാനാവൂ. അതിനാല്‍ ജനകീയ മാധ്യമത്തിന്റെ നിലനില്‍പ്പ് ആഗ്രഹിക്കുന്ന താങ്കള്‍ ദയവ് ചെയ്ത് സഹായിക്കുക.

15 thoughts on “സ്ലം ഡോഗുകള്‍ക്ക് ഈ വര്‍ഷം അവാര്‍ഡൊന്നും കിട്ടിയില്ലേ

 1. “അമേരിക്കക്കാര്‍ക്ക് സമാധാനമായി. അവര്‍ക്ക് കിടന്നുറങ്ങാന്‍ കാറുകളെങ്കിലുമുണ്ടല്ലോ.”
  സ്വാതന്ത്ര്യ പ്രതിമ കാണുവാന്‍ വാള്‍ സ്ട്രീറ്റിലൂടെ ബാറ്ററി പാര്‍ക്കിലേയ്ക്ക് നടന്നാല്‍…..

 2. This is a silly indian malayalee ignorance.First of all slumdog millionair done by british director.When ever indians speak about USA they show how ignorant,immature,poor they are because of their infriority complex.When are we going to realize usa is a greate nation inspite of all its shortcomings.Any way far better tha india by all means.Kushtarogy choryullavane parihasikkathe!!!!

 3. is there any relation between US and UK. Or any relation between all the rich in this world?

  you are right, USA is great nation. But as per Joseph Stiglitz they are gaining 2 billion dollars per day from the rest of the world in 2005. (I think he is not a malayalee.) Does it have any effect in countries line Burkina Faso had to issue statements like ‘Your subsidies are killing our farmers’

  I don’t know. I am just a silly ignorant Indian malayalee, living in a small village.

  1. Yes You See some gossip.USA does not gain money through exploitation.US doing buisness with countries making money.Hey be smart and make money.Do not be jealouse.70%of all the charitable contribution to the whole world is from USA.Ignorance is always evil and find evil and propagate evil.Some think if speak about usa that is a sign of intelligence and wisdom.Unrealistic criticism is from a silly ignorant mind.In cold war era Russia made anti american propaganda.Now some indians,marxists and Islamic world took over that job. Now it is like a fashion to criticise USA.Usa gives subsidies to her farmers to protect their citizens.How can it be wrong?.Joseph stilitz is not an exception.There americans who say that 9/11 is done by Bush.What a foolishness.?
   But I was commenting on the “slum dog award” blog which is utterly unrealistic misrepresentation of reality.

 4. Do you think US is making money from Iraq just by professional business?
  You many be right. They may be giving 70% of the total charity. But why world need a charity. Think about it. Find the root cause.
  Are you saying US citizen Joseph Stiglitz is jealous about US? In other words who ever is not accepting your points are jealous and ignorant. What kind of thought process is this?
  This post was a joke. Its written there in the ഫലിതം category. Can you distinguish between joke and serious things.
  We may be getting salary from a US company. That’s fine. It doesn’t mean that we need to defend all US actions. Its necessary to counterbalance the money they looting from India.

  1. Another big joke “Its to counterbalancing the money they looting from India”??!!!Does India have enough money to be looted by USA?So where are these smart Indians to allow to be looted or are they really idiots to allow the looting?No one can loot India.Understand that first. And how? please prove your statement.”And Us is making money from Iraq”?If all these are jokes :fine.I shall laugh with you.If it is not show the means and evidence.Please.The root cause of charity is not USA.The socio-political system,corruption,exploitation,inefficiency of rulers and citizens of each country and finally nature and human nature.Due to lack of space and time I canot say now.There are hundreds of reasons depends on case by case nation by nation to be undergone discussion historically, anthropologically,sociologically politically,ethnically,geographically etc etc.

 5. what you mean by money.
  Actually money means human work and natural resources. Now who controls the Iraqi oil?

  Regarding india, take example of pepsi/cola. they used money from indian banks to build factories. they are using indian water to bottle. manufacturing cost of 100ml bottle is less than Rs 1/-. But they are selling it more than 10/-. They pay small amount to super starts on ad. What they do the rest of the money? Will they pay all the remaining money to indian govt? If so why they came here?
  In Andhra, farmers paid more money to foreign seed and pesticide companies than the total software export. Will that not considered as money US got?

  These are some examples. Think about whole product range from multinationals.

  Now think about govt. Energy can be produced in 100s of different ways. So why govt is saying they want nuclear power from US? Will it help us to sell their old reactors to india and make money? Why Enron has to come to india and build power plant using indian money from indian banks?

  Why there is corruption? because you are choosing wrong people into power. And most important problem is lack of knowledge. If you know things you can take right decisions. But if you dont know you can laugh at others.

 6. Can any company bring water from their country to another country to produce drinks?Impossible.Not a realistic statement.If they used money from Indian bank, it is not free. The interest for the money is payed accordingly.They can get money from anywhere.If that is good for indian banks that is fine?.How many Indian foreign investers give the profits to other national govts and do charirity?
  You thinking is in british colonial era and cold war communist propaganda period.The world changed a lot.Now it is a global village and global econonmy age.The earth is so small to be together.Certainly it has its own negative and positive effects because we live in an imperfect world.Look at south koreans,chineese,European countries,brazil.They progress faster by allowing multinational companies to invest and they go out to invest and mutually build up employement and profit.Because of Man Mohan singh India found this and he promoted the new economy.Give and take for the best interest of our nation.Now look at china 11% growth.How?They make money by making employment and export from and to foreign companies.US export is less than Chinese to US.They make money more from US.The new world economical order is open not closed.If Indians close itself then they will lag behind.What did Russia give to India nothing but sold planes and weapons and took the money.Almost40%of money is used for defence in India.Is India buying atomic reactor from us by force or because India wants it?Why not India build their own reactor and fuel by themselves?India govt can say we do not want us shit/!.See if you are amart make products sell and make money.If you want something buy form others.That is what we see here on earth from the history of man kind.If you want a rice either you produce or you buy from market and give money.No body compells you to buy from my shop.I am not taking your maney.You keep it.
  Iraqi oil is not under us control.It is compltely under Iraqi administration except its security.Oil is sold in internatinal market.Any body can buy oil from the market.Even US buy oil from venesuela an anti american regime.That is the market.Same price at everywhere.If iraqi oil is under us control US does not have to buy oil from anywhere else because it has plenty of oil.
  US is not selling old reactors to India.IF so why India buy them.Buy new from Russia,china,North korea,France,UK or Let india build new Indian breeds.????India Govt is buying Reactors for India if India wants.
  India is a soverign nation to buy and sell as per internatinal norms.That is as simple.I donot agree with you.Jagdees think out of the cells.No nation or community or person can grow as long as closed in its limited shell.Look at the nature.Open give and take to make this world a better place to dwell.
  Britsh coonialism and communist propaganda created a paranoia in average Indian psyche that enything from west is bad and india is something to be closed in its cloistered shell from all “evil”forces from outside.India was sleeping in its cocoon for a long period because of this paranoia.Now little waking up.But some react badly due to the psychiological inertia of the past slumber.

 7. “Can any company bring water from their country to another country to produce drinks?”
  Yes you are right. But do you want a foreign company to do this? Bottling water can be done by indian company.

  “If they used money from Indian bank, it is not free.”
  Who pay for them. They are not using their money to pay the interest. We the people of india is paying. Have heard of Enron Power Purchase Agreement with MSEB.

  What you meat by growth? Whose growth?

  “No body compells you to buy from my shop”,
  Yes. But what should i call you if you lobbying for your shop. Enron project was a result of marketing by Madeleine Albright to AB vajpayee.

  Why Asian deal ? Is it just dropped from thin air?

  Iraq nationalized its oil fields in 1972. In last year’s auction on Iraqi oil fields 32 companies participated. Foreign companies are also involved. So who controls Iraqi oil fields? Iraq or foreign companies?

  After Three mile island disaster they did not put much effort in nuclear power. But France and Russia does. So we call treat US reactors are old.

  They are not evil. They just taking advantage of ignorant people.

 8. Foreign companies involvement in iraqui oil does not mean under US controll.If Indian company wants it can be a part of it.Iraqui govt does not have the technology.Even in saudi or else where the international oil aompanies are working on cotract.Not controll but cooperation of corporations.That is how the curent world works.If you canot think out of bottle no way you can see the reality but colored vision of marxist propaganda.

  Even this website is a working because of US.Remember that.

 9. Let it be marxist propaganda. I basically dont care branding of idea. Take the idea and dissect it.

  Is it possible, without US military action based on a lie (weapon of mass destruction), the foreign companies bid for Iraqi oil? ie, US in involved and controlling. If you watch films, there a film named “Syriana”, shows in HBO. That fictionally shows the issues. watch it you will get an idea. (Dont pay money to films, entertainment must be free.)

  My dear friend i think you do dont know the difference between democracy and slavery. This site is on US server. That server company did not asked me to be their slave. They are good company that they publish the source code of this web server in GPL license.

  Even in US, US citizens are also against US policies. They are not slave of the US govt. So we also dont have to be slave of any thing by ourselves.

  You are a free man. You can believe any ideas. This is a free world. As i mentioned in another post, നമ്മുടെ സുഹൃത്തുക്കളോ, മക്കളോ, മരുമക്കളോ ഒക്കെ അമേരിക്കന്‍ കമ്പനികളില്‍ ലക്ഷങ്ങള്‍ ശമ്പളം വാങ്ങുന്ന ജോലികള്‍ ചെയ്യുന്നുണ്ടാവും. അതുകൊണ്ട് നാം അമേരിക്കന്‍ നയങ്ങളെ അംഗീകരിക്കേണ്ട കാര്യമില്ല..

  We should have the courage to tell what is right and what is wrong.

  1. Your right may be wrong for others and your wrong may be right for others.The right and wrong on these matters are really not absolute but very relative and subjective.So you canot mandate that “I am ok You are not ok if you donot agree with me.”You are a slave of your false ideas and correct ideas and that is self evident.Why you always criticise only USA.?There are so many other countries with worst problems.So you do not think freely universaly in 360 degrees.You are very narrow foccussed.America or American companies never made anybody to be slave.They promote freedom and equality as per your own experience.That is greateness.Appreciate it.No slavery free thouht.let me do that my dear friend.

 10. You are again misinterpreting my words. About slavery there is a comment from Ramsey Clark, who was former U.S. Attorney General. Sure he is also a US citizen. Please read

  Why you always criticise only USA.?
  Why US has military presence in 153 sovereign countries? Why dollar is used for reserve-currency? Why there in no neutral international reserve-currency? Why Saddam got attached when he used Euro instead of dollars? Why Ken Saro-Wiwa got killed. Why Shell has to pay $15.5 million out-of-court settlement? They are going for making democracy in Iraq and Afghanistan. But why they ignored apartheid country like South Africa. Why they assisting military dictators in different parts of the world including African countries? Who is Father Roy Bourgeois? Is he American citizen? What is WHINSEC? Does it has any connection in violence in other countries?

  My dear friend there are a thousands of questions. But these will not come in mainstream media. You have to follow them. then only you can see.

  Not only US all rich country’s policies are affecting a lot of poor people. i am write about them for my personal reference. Also if i am wrong people can correct with some valid data. I write what i feel important.

  pls read the why page.

ഒരു മറുപടി കൊടുക്കുക

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  മാറ്റുക )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  മാറ്റുക )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  മാറ്റുക )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  മാറ്റുക )